Aktualności

Międzynarodowy dzień dziergania na drutach w Łodzi

W ramach Międzynarodowego Dnia Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych w parku im. Reymonta ochotnicy i ochotniczki dziergali na szydełkach ośmiorniczki dla wcześniaków. A wszystko po to, by maluchy czuły się bezpiecznie w inkubatorach.

Wydział Kultury UMŁ wpadł na niecodzienny pomysł obchodów Międzynarodowego Dnia Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. - Nie chcieliśmy dziergać dziesięciometrowego szalika, który potem będzie leżał - mówi Magda Komarzeniec z Wydziału Kultury. - Natknęliśmy się na akcję szydełkowania ośmiorniczek i stwierdziliśmy, że to jest to. Skontaktowałam się z łódzką koordynatorką akcji i zaproponowaliśmy współpracę Centralnemu Muzeum Włókiennictwa.

Pomysł dziergania ośmiorniczek do Polski przywędrował z Danii. W całej Polsce są koordynatorzy zajmujący się organizacją i przekazywaniem maskotek do szpitali. Łódzka edycja odbyła się nad stawem w parku im. Władysława Reymonta. Kobiety robiące na szydełku siedziały na trawie nad wodą, na parkowych ławeczkach i przy stołach. Jedne miały doświadczenie w robótkach ręcznych, inne dopiero się uczyły. Wszystkie chciały pomóc wcześniakom.
Dodano dnia: 30.12.2016