FAQ

PYTANIA WOLONTARIUSZ

Ile trzeba mieć lat żeby dziergać?
Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Dziergać ośmiorniczki może każdy. Jeśli jesteś niepełnoletni, wystarczy przesłać nam zgodę rodziców na udział w wolontariacie.

Gdzie znajdę schemat?
Schemat na wykonanie ośmiorniczki otrzymasz od nas w poradniku po zapisaniu się na listę wolontariuszy. Są w nim wszystkie niezbędne informacje, a w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań i problemów chętnie służymy pomocą na Specjalnej grupie na Facebooku.

Czy mogę wykorzystać schemat dla własnych celów?
Wzór na ośmiorniczkę został specjalnie stworzony na potrzeby akcji i nie wolno go wykorzystywać komercyjnie. Oznacz to, że nie możesz sprzedawać ośmiorniczek stworzonych na podstawie tego wzoru. Nie wolno go również udostępniać.

Gdzie znajdę prawidłowy rozmiar ośmiorniczki?
Wszystkie wytyczne dotyczące prawidłowego wykonania ośmiorniczki znajdują się w naszym poradniku. Otrzymuje go każdy wolontariusz chętny włączyć się do akcji.

Gdzie znajdę listę koordynatorów?
Lista koordynatorów znajduje się na naszej grupie na Facebooku dla wolontariuszy oraz w poradniku wolontariusza,który wysyłamy nowym wolontariuszom.

Co dostaje na początek wolontariusz? ( jak wygląda pakiet)?
Pierwszy pakiet zawiera 5 motków certyfikowanej bawełny oraz wypełnienie. Najbardziej zaangażowani wolontariusze otrzymują od nas niespodzianki w postaci różnych gadżetów rękodzielniczych. Staramy się doceniać waszą pracę.

Czy muszę płacić za wysyłkę ośmiorniczek?
Tak. Wolontariusz wysyła do nas ośmiorniczki na swój koszt. Zalecamy wysłać paczuszkę z ośmiorniczkami zbiorczo po wykorzystaniu wszystkich motków.

Czy zwracacie koszt za wysyłkę ośmiorniczek?
Nie. Gwarantujemy materiały i wysyłamy je na koszt fundacji. Ponosimy wiele różnych innych opłat z tytułu prowadzenia działalności statutowej w tym zakup włóczek, wypełnienia, ulotek, kartonów, czynsz, księgowość itd.

Ile trzeba czekać na zatwierdzenie próbnej ośmiorniczki?
Staramy się odpisywać jak najszybciej, aby nie trzymać was długo w niepewności. Czasem jednak przychodzi dużo zgłoszeń naraz i nie jesteśmy w stanie tak szybko odpisać. Do każdej ośmiorniczki podchodzimy indywidualnie i bardzo dokładnie sprawdzamy, więc prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jeśli nie odezwiemy się w ciągu 3 dni od momentu otrzymania przesyłki, warto napisać do nas z zapytaniem jak przeszła weryfikacja.

Co jeśli moja próbna ośmiorniczka nie przejdzie weryfikacji?
Podpowiemy jak naprawić błędy. Można wysłać kolejna ośmiorniczkę po poprawkach. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i nie zniechęcać się jeśli coś nie wychodzi.

Czy dostanę wiadomość zwrotną po weryfikacji ośmiorniczki?
Tak. Staramy się odpowiadać każdemu kto się do nas zgłasza. Jeśli jednak nie odzywamy się przez dłuższy czas, warto do nas napisać. Czasami otrzymujemy błędnie zapisany adres email lub brak danych na jakie mamy odesłać informację zwrotną.

Czy muszę posiadać szydełko?
Tak. Szydełko należy dobrać indywidualnie. Każdy inaczej przerabia włóczkę. Zalecamy szydełko o rozmiar mniejsze niż te, które poleca producent włóczki. Najczęściej używane jest szydełko 2.00 mm.

Czy jeśli posiadam włóczkę oeko tex standard 100 klasa I, ale nie jest z waszej listy to mogę jej użyć?
Niestety nie. Włóczki które są na naszej liście są przetestowane i przebadane. Aby wprowadzić kolejne włóczki musimy zlecić kolejne badania.

W moim mieście nie ma koordynatora, gdzie mam wysłać ośmiorniczki?
Jeśli w Twojej okolicy nie ma koordynatora ośmiorniczkę próbna i wszystkie ośmiorniczki, które później wydziergasz wysyłasz bezpośrednio do fundacji.

Czy mogę spakować każdą ośmiorniczkę w osobny woreczek?
Nie jest to konieczne. Nie jesteśmy fanami plastiku. Wystarczy jeśli włożysz wszystkie w jeden zbiorczy woreczek - dzięki temu bezpiecznie dotrą do nas i zmniejszy to ryzyko przecięcia ośmiorniczki podczas otwierania przez nas paczki.

Czy można użyć dowolnego koloru włóczki?
Nie narzucamy żadnych kolorów ani zestawów. Liczymy na wasza kreatywność. Każda ośmiorniczka przez was stworzona jest wyjątkowa.

Ile mam czasu po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na wolontariusza na wysłanie próbnej ośmiorniczki?
Nie ma określonego czasu. Wiadomo, że im szybciej wyślesz, tym szybciej zaczniemy współpracę.

Czy prowadzicie statystyki ile ośmiorniczek zostało już przekazanych wcześniakom?
Prowadzimy bardzo wiele statystyk. Zapisujemy ile ośmiorniczek już wysłaliśmy, ile do nas spływa. Kto ile ośmiorniczek nam przekazał - staramy się wynagradzać najbardziej aktywne osoby. Na ten moment przekazaliśmy już. Ponad. 100 tys ośmiorniczek.

Wypełniłam formularz zgłoszeniowy,ile muszę czekać na odpowiedź?
Odpowiedź powinna wpłynąć w ciągu 24 - 48 godzin. Sprawdź dokładnie swoją skrzynkę mailową, zwłaszcza folder spam. Jeśli nic nie przyszło, napisz do nas na maila kontakt@fundacjamalychserc.pl

Kiedy jest nabór na wolontariusza?
Nabór na wolontariusza otwieramy dwa razy w roku. Na początku stycznia i zamykamy pod koniec lutego. Kolejny nabór otwieramy w wakacje. Lipiec - sierpień.

Mieszkam za granicą, czy mogę być wolontariuszem?
To w niczym nie przeszkadza. Jednak za zagranicą również jest prowadzona ta akcja, więc możliwe, że będziesz mogła dołączyć w swoim regionie.

Kto weryfikuje poprawność wykonania ośmiorniczki?
Poprawność wykonania ośmiorniczki weryfikuje koordynator. Jeśli nie ma go w Twoim pobliżu wyślij ośmiorniczkę do siedziby. Tam zostanie sprawdzona przez Joannę Kmieć - Kubiak - Prezesa Zarządu. Każda ośmiorniczka jest dokładnie sprawdzana pod każdym względem. Dodaj do ośmiorniczki karteczkę z danymi do kontaktu. W ciągu kilku dni otrzymasz dokładną informację zwrotną i podpowiedzi co zrobić by Twoja ośmiorniczka była idealna i mogła służyć wcześniakom.

Czy mogę dołączyć karteczkę dla rodziców do każdej ośmiorniczki?
Ośmiorniczki które do nas spływają są wysyłane bezpośrednio do szpitala w opakowaniach zbiorczych, następnie są tam sterylizowane, więc wszelkie karteczki zostaną również odczepione. Wysyłamy również ośmiorniczki na wniosek rodzica, jeśli nie otrzymał on ośmiorniczki w szpitalu. W takim przypadku możemy przekazać karteczkę od Ciebie.

Biorę udział w warsztatach organizowanych przez waszego koordynatora, czy muszę być waszym wolontariuszem?
Każdy kto chce tworzyć ośmiorniczki powinien zgłosić się do nas poprzez formularz. W odpowiedzi na zapis wysyłamy wszelkie niezbędne informacje - poradnik z wzorem, regulamin, wzór porozumienia oraz link do grupy gdzie wspieramy wolontariuszy. Jeśli po warsztatach zdecydujesz się na to, aby działać dla fundacji powinnaś podpisać z nami porozumienie. W każdej chwili możesz się wypisać z listy i zrezygnować z wolontariatu. Jest dla nas istotne, aby mieć pewność, że masz dostęp do najistotniejszych informacji.

Czy muszę jeździć na warsztaty?
Nie. Warsztaty nie są obowiązkowe. Ale z całego serca namawiamy na uczestniczenie w takich spotkaniach, jeśli tylko są organizowane w Twojej okolicy. Na spotkaniu otrzymasz rady od koordynatora, będziesz mogła przekazać swoje ośmiorniczki i otrzymać materiały do dziergania kolejnych. Spotkasz się z innymi artystycznymi duszami, które tak jak Ty chcą pomagać wcześniakom. W wielu takich gronach zawiązały się przyjaźnie, więc polecamy z całego serca - na tych spotkaniach jest dużo pozytywnej energii! Niestety nie jesteśmy w stanie prowadzić warsztatów w każdym mieście, dlatego wyszliśmy naprzeciw tym, którzy potrzebują wsparcia i stworzyliśmy grupę na Facebooku. Otrzymasz otrzymasz tam wszelkie niezbędne informacje, wsparcie innych wolontariuszy, a także dostęp do filmików instruktażowych.

Czy muszę zadeklarować ile zrobię ośmiorniczek?
Nic nie trzeba deklarować. Po dołączeniu do naszej ekipy wolontariuszy, otrzymasz pakiet włóczek i wypełnienie. Dziergasz ośmiorniczki wtedy kiedy masz czas i ochotę. Doskonale rozumiemy, że każdy z was jest w innej sytuacji życiowej. Jedni mają na to więcej czasu inni mniej. Nikogo nie poganiamy. Jeśli przez dłuższy czas nie będzie z Tobą żadnego kontaktu, na pewno zapytamy czy wszystko u Ciebie w porządku - czy stało się coś co mogło powstrzymać Cię od szydełkowania. Ośmiorniczki najlepiej wysłać jedna zbiorcza paczka po wykończeniu wszystkich materiałów i koniecznie daj znać czy chcesz kolejny pakiet włóczek.

Czy jest określony czas w którym muszę wykonać ośmiorniczki?
Porozumienie wolontariackie podpisujemy na 12 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie uda Ci się kompletnie nic wydziergać - umowa wygasa, a Ty w ciągu 14 dni jesteś zobowiązana zwrócić materiały do fundacji, bądź koordynatora. Poza tym zapisem nie mamy żadnych wymagań czasowych. Każda ośmiorniczka jest na wagę złota i na każdą czekamy z niecierpliwością. Rozumiemy jednak, że każdy ma inne zasoby czasowe i przerobowe. Możesz dziergać w swoim tempie. Jeśli coś stanie Ci na drodze i nie będziesz mogła przez jakiś czas nic stworzyć - po prostu napisz do nas.

Czy mogę robić ośmiorniczki ze swoich materiałów?
Tak. Musisz jednak za każdym razem dołączyć banderole z włóczki do paczuszki razem z ośmiorniczkami, abyśmy mieli pewność, że korzystasz z materiałów przez nas wskazanych. To niezwykle ważne, ponieważ włóczki z których wykonujemy ośmiorniczki muszą mieć odpowiednie certyfikaty. Wykorzystujemy tylko te, które są bezpieczne i nie zawierają w swoim barwniki metali ciężkich. Tworzymy tylko z materiałów określonych w poradniku wolontariusza.

Czy mogę sama zanieść ośmiorniczki do szpitala?
Nie wolno samemu chodzić z ośmiorniczkami do szpitala. Przekazują je tylko koordynatorzy, którzy muszą się wylegitymować identyfikatorem. Każdy szpital ma przypisanego swojego koordynatora. Zanim ośmiorniczki trafią do szpitala muszą przejść kontrolę koordynatora, a następnie zostać odpowiednio przygotowane. Każda ośmiorniczka musi mieć dołączona instrukcje użytkowania i jest oznaczana naszym logo. Uczulamy szpitale, aby nie odbierali ośmiorniczek nieznanego pochodzenia. Nie odpowiadamy za te, które nie są opatrzone naszym logo. Gdzie znajdę listę szpitali które z nami współpracują.

Czy muszę prać ośmiorniczki przed wydaniem do koordynatora?
Nie ma takiej potrzeby. Ośmiorniczki są sterylizowane w szpitalu.

Skąd wziąć schemat na ośmiorniczki?
Schemat wraz z wszelkimi wytycznymi oraz listą dopuszczonych włóczek otrzymasz po zapisaniu się na listę wolontariuszy. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową www.fundacjamalychserc.pl i dokonać zapisu poprzez formularz.

Czy próbna ośmiorniczkę mogę zrobić z dowolnych materiałów?
Tak. Próbna ośmiorniczkę należy zrobić z materiałów dostępnych w domu. Jednak najlepiej byłoby gdyby była to bawełna - wtedy wymiary będą najbardziej zbliżone, a my będziemy w stanie ocenić jak Tobie idzie praca na takim materiale. Ośmiorniczka stworzona np z grubszej akrylowej włóczki siłą rzeczy będzie większa niż stworzona z włóczki podobnej grubością do bawełny.

Czy ośmiorniczki mam wysłać kiedy wyrobię cały pakiet włóczek czy mogę wcześniej?
Preferujemy wysyłkę ośmiorniczek po wykorzystaniu całego pakietu włóczek, które przesłaliśmy. Łatwiej nam wtedy sprawdzić i obliczyć ile ośmiorniczek jesteś w stanie zrobić z jednego motka. Możemy również ocenić Twoją kreatywność i sposób łączenia kolorów. Dzięki temu wiemy jakie motki wysłać w kolejnej paczce. Wysyłając cały pakiet oszczędzasz również na kosztach wysyłki.

Jak zrezygnować z wolontariatu?
W każdej chwili możesz zrezygnować ze współpracy z nami. W tym celu musisz napisać wypowiedzenie oraz zwrócić niewykorzystane materiały. Umowa z nami obowiązuje 12.miesięcy. Po tym terminie umowa automatycznie wygasa. Jeśli nadal chcesz być naszym wolontariuszem, musisz podpisać aneks przedłużający okres współpracy.

Jak spakować ośmiorniczki do wysyłki?
Ośmiorniczki najlepiej spakować w jeden zbiorczy woreczek. Dołącz także banderole od włóczek, abyśmy mieli pewność, że wykorzystałaś certyfikowane włóczki. Bardzo dbamy o to, aby ośmiorniczki były bezpieczne.

Jak zostać koordynatorem?
Koordynator to osoba, która prowadzi spotkania dla wolontariuszy. Musi więc w pierwszej kolejności zrobić próbna ośmiorniczkę, abyśmy mieli pewność, że będziesz w stanie odpowiednio kontrolować otrzymywanie ośmiorniczki i będziesz potrafiła podpowiedzieć wolontariuszowi co poprawić jeśli jego ośmiorniczka nie spełnia wymogów. Koordynator odbiera ośmiorniczki od wolontariuszy, kontroluje je i przekazuje do szpitala, który jest mu przypisany. Prowadzi warsztaty i udziela się w mediach, a także okolicznych wydarzeniach promujące naszą akcję. Wszelkie działania muszą aby z nami konsultowane. Staramy się wspierać koordynatora na każdym szczeblu, gwarantujemy materiały promocyjne i podpowiadamy jak prowadzić spotkania i jak się do nich przygotować. Stopień w jakim koordynator chce się włączyć w akcję zależy od niego, jego chęci, umiejętności i czasu.

Czy mogę przeprowadzić warsztaty z szydełkowania ośmiorniczek?
Jak najbardziej. Z chęcią wspieramy takie działania. Jednak zanim to zrobisz musisz wykonać próbna ośmiorniczkę, abyśmy mieli pewność, że osoby które będą się uczyć pod Twoim okiem również będą wiedziały i potrafiły wykonać odpowiednią ośmiorniczkę. Zanim utworzysz takie wydarzenie skontaktuj się z nami. Postaramy się wesprzeć jak tylko się da. Zapewnimy materiały, podpowiemy na co zwrócić uwagę i jak poprowadzić spotkanie, zaangażuje my koordynatora lub wolontariusza z okolicy, aby wsparł Ciebie na warsztatach.

Z jakiej włóczki zrobić ośmiorniczkę?
Ośmiorniczki tworzymy z bawełny 100% z certyfikatem oeko tex najwyższej klasy. Pełna lista włóczek dopuszczonych do akcji znajduje się w poradniku. Otrzymasz go po zapisaniu się na listę wolontariuszy.

Co się dzieje z ośmiorniczkami które nie przeszły weryfikacji?
Ośmiorniczki które nie spełniły wymogów przekazujemy do okolicznych domów dziecka, hospicjów lub innych placówek w których przebywają starsze dzieci.

Co jeśli ośmiorniczka mi nie wychodzi lub nie czuje się na siłach by je tworzyć? Czy mogę jakoś inaczej wesprzeć fundację?
Jeśli potrafisz szydełkować, ale stworzenie ośmiorniczki jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, możesz zrobić dla nas mini ośmiorniczki breloki. Breloki możesz wysłać do nas, wykorzystamy je przy okazji różnych wydarzeń stacjonarnych. Możesz również dodać do nich karteczkę promujące akcję i roznieść je w swoim mieście. Jeśli potrafisz tworzyć różne inne przedmioty, możesz przekazać je nam na licytację. Fundusze pozyskane w ten sposób pozwolą nam na zakup materiałów na kolejne ośmiorniczki. Zdarzają się również w naszej działalności różne poboczne akcje w których można wziąć udział. Tworzyliśmy również czapeczki na kampanię #HatNotHate a także breloczki słoniki dla Fundacji Ronalda McDonalda a także skarpetki dla wcześniaków. Jeśli masz jakiś inny pomysł lub propozycję, przedstaw go nam. Z chęcią przeanalizujemy i jesteśmy otwarci na inne projekty.

PYTANIA RODZICE

Czy mogę kupić ośmiorniczkę dla wczesniaka?
Ośmiorniczki są przekazywane bezpłatnie do 100 szpitali w Polsce. Jeśli nie otrzymałeś swojej w szpitalu, możesz zwrócić się do nas z prośbą o wydanie indywidualnej ośmiorniczki. Wystarczy wypełnić wniosek i przesłać skan na maila lub wysłać pocztą tradycyjna, a my wyślemy ośmiorniczkę na adres wskazany we wniosku. Pamiętaj jednak, że zanim włożysz ja do inkubatora musisz zapytać personelu medycznego o zgodę. Ośmiorniczki z fundacji są opatrzone logo i mają dołączona instrukcja użytkowania. Ośmiorniczek nie sprzedajemy. Wszelkie aukcje na portalach sprzedażowych nie pochodzą od nas i nie bierzemy odpowiedzialności za wystawione tam ośmiorniczki. Niestety takie aukcje są ostatnio bardzo popularne, przestrzegam jednak, że nie spełniają naszych wymagań i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla wcześniaków. Czy mogę otrzymać ośmiorniczkę dla starszego dziecka (wcześniaka),który nie przebywa w szpitalu?
Ośmiorniczki są przeznaczone dla wcześniaków, bądź dzieci urodzonych o czasie lecz przebywających w inkubatorach że względów zdrowotnych. Nie jesteśmy w stanie obdarować wszystkich dzieci. Przygotowaliśmy jednak coś również dla was - nasze wolontariuszki tworzą fioletowe meduzy. Są one dostępne w sprzedaży na zrzutce w formie cegiełki. Jeśli masz ochotę, możesz kupić maskotkę, a Twoja wpłata pozwoli nam na zakup kolejnych materiałów na ośmiorniczki.

PYTANIA OGÓLNE

Jak moja firma może wspierać akcje?
Najlepiej napisz do nas maila. Do każdej takiej współpracy podchodzimy indywidualnie. Możemy Ci zaproponować warsztaty dla pracowników. Możesz nas wesprzeć kupując włóczki, przekazując darowiznę lub procent od sprzedaży swoich produktów. Możesz nam pomóc oferując wydruk ulotek, przygotować projekt graficzny np.kalendarza. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i lubimy nowe wyzwania.

Nie potrafię szydełkować, czy mogę pomóc wam w inny sposób?
Oczywiście. Wszystko zależy od tego jakie talenty posiadasz i jak bardzo chcesz się włączyć w nasz projekt. Może tworzyć inne unikalne rękodzieło, które możemy wystawić na naszych licytacjach. Może jesteś fotografem i masz ochotę sfotografować nasze ośmiorniczki lub uczestniczyć w wydarzeniach, które prowadzimy. Może potrafisz rysować lub tworzyć grafiki - możemy stworzyć kolorowankę, książkę, komiks, które będą nas wspierać na patronite. Możliwości jest dużo, a my nikomu nie odmawiamy.

Chce was wesprzeć finansowo, jak mogę to zrobić?
Możesz wpłacić darowiznę bezpośrednio na konto, dołożyć swoją cegiełkę na naszej zrzutce, zasilić nasze konto paypal lub wesprzeć nas na patronite.

Co musi spełniać szpital ,aby kwalifikować się do akcji?
Na pewno musi wyrazi chęć współpracy, posiadać III lub II stopień REFERENCYJNOSCI i zobowiązać się do przestrzegania procedury postępowania higienicznego w tym sterylizowania ośmiorniczek.

Dlaczego akurat ośmiorniczka. Jakie ma funkcje?
Wprowadzenie ośmiorniczki do inkubatora pomaga w uniknięciu wyrywania kabli, rurek, drenów i sond, które są niezbędne do monitorowania i leczenia wcześniaka.

  • Małe rączki wcześniaków mogą chętnie eksplorować ośmiorniczki, co może sprzyjać rozwijaniu umiejętności motorycznych i koordynacji ruchowej.
  • Ośmiorniczki mają różne struktury i kształty, które mogą dostarczać bodźców sensorycznych dziecku. Macki ośmiornicy są tak zaprojektowane, aby przypominały wcześniakowi pępowinę.
  • Rodzic wcześniaka (zazwyczaj mama) przed włożeniem do inkubatora ośmiorniczki nosi ją blisko ciała. Bawełna, z której jest wykonana, łatwo chłonie zapachy i florę bakteryjną. Dziecko w inkubatorze czując zapach mamy wycisza się i szybciej zasypia.

Jak zgłosić szpital, aby otrzymał ośmiorniczki?
Wystarczy się z nami skontaktować, najlepiej mailowo i wyrazić chęć współpracy. Bardzo chętnie przyjmujemy nowe szpitale pod swoje skrzydła. Aby podjąć współpracę należy podpisać porozumienie, które określa wszystkie warunki otrzymania ośmiorniczek, jednym z najważniejszych jest ich sterylizacja.