Czym jest akcja Ośmiorniczki dla Wcześniaków?

To akcja charytatywna, która ma na celu wyposażenie oddziałów noworodkowych w szydełkowe ośmiorniczki.

Aby odciągnąć zainteresowanie małych rączek od kabli i rurek, a jednocześnie zapewnić większy komfort w inkubatorze, każdy wcześniak otrzymuje ośmiorniczkę. Macki ośmiorniczki są skręcone na wzór pępowiny, którą w naturalny sposób dzieci bawią się jeszcze w łonie matki.

Kontakt z ośmiorniczką daje dzieciom też szansę na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa, tak potrzebnego po wydarzeniu wczesnego porodu i dyskomfortu spowodowanego wkłuciami, ostrym światłem czy nieznanymi dźwiękami.

Dodatkowo mama przed włożeniem maskotki do inkubatora przytula ją do piersi i przekazuje tym samym swój zapach i florę bakteryjną. W ten sposób maluszek ma w inkubatorze namiastkę mamy. A rodzice wcześniaków mają wsparcie, wiedzą, że ktoś o nich myśli i nie są sami, co dodaje im otuchy.

Do akcji dołączyło już około 100 szpitali i wciąż zgłaszają się nowe. Co miesiąc fundacja przekazuje im około 2000 ośmiorniczek. Łącznie statystyki pokazują ponad 100 tysięcy przekazanych ośmiorniczek od początku akcji.

Aby zaspokoić potrzeby, maskotki dziergają tysiące wolontariuszy z całej Polski!

Ośmiorniczka to nie tylko zwykła maskotka!

Nasze ośmiorniczki mają wyjątkową misję - wspierają wcześniaki w ich pierwszych chwilach życia. Wykonane własnoręcznie przez naszych utalentowanych wolontariuszy, te małe cuda przynoszą ze sobą więcej niż tylko urok. Pełnią istotne funkcje potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Korzyści z ośmiorniczek dla wcześniaków

• Pobudzają zmysł dotyku: Różnorodność struktur i kształtów ośmiorniczek dostarcza bodźców sensorycznych. Ich macki przypominają pępowinę, co wpływa korzystnie na rozwijające się zmysły maluszka.
  • Zmniejszają uczucie stresu: W inkubatorze wcześniaki doświadczają stresu. Obecność ośmiorniczki pomaga w łagodzeniu tego napięcia poprzez przyjemny dotyk, co przynosi ulgę.
  • Dają poczucie bezpieczeństwa: Dziergane ośmiorniczki są miękkie i przytulne, przypominają czułe objęcia. Pomagają dzieciom poczuć się bezpiecznie.
  • Minimalizują manipulację przewodów medycznych: Ośmiorniczka w inkubatorze minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia niezbędnych do monitorowania i leczenia wcześniaka przewodów, kabli czy rurek.
  • Ułatwiają spokojny sen: Mama nosi maskotkę przy sobie przed włożeniem jej do inkubatora, dzięki temu ośmiorniczka chłonie jej zapach i florę bakteryjną - to pomaga dziecku wyciszyć się i szybciej zasnąć, co ma znaczący wpływ na regenerację ciała poprzez sen.

Ośmiorniczki dla wcześniaków zostały poddane badaniom.

Celem oceny było porównanie walorów użytkowych i funkcjonalnych ośmiorniczek pod kątem bezpieczeństwa rozwojowego dzieci, które korzystają z tych przytulanek zgodnie z ich przeznaczeniem. Osobami oceniającymi byli specjaliści oraz rodzice/opiekunowie dzieci uczestniczących w próbach funkcjonalnych produktów.

Opinię można sprawdzić tutaj : www.epozytywnaopinia.pl

Przekazanie ośmiorniczki wcześniakowi.

Przed podaniem dziecku ośmiorniczki do inkubatora, ośmiorniczka jest poddawana dezynfekcji w szpitalu przez personel medyczny lub wcześniej przez naszego koordynatora. Do każdej ośmiorniczki dołączamy również instrukcje użytkowania dla rodziców.

W sytuacji, gdy rodzice wcześniaka nie otrzymali ośmiorniczki, ponieważ szpital w którym przebywa ich dziecko nie współpracuje z nami - rodzic może złożyć wniosek, który można wypełnić tutaj : https://subscribepage.io/sAxLuv

Ośmiorniczki dla wcześniaków z naszej fundacji są bezpłatne i zawsze będą!

Dziergane ośmiorniczki stały się bardzo popularne, ale niestety nie wszystkie są bezpieczne. Wiele z tych dostępnych w internecie może stanowić zagrożenie dla wcześniaków!

Maskotki pozyskane z innego źródła mogą posiadać:

• Za długie macki, które mogą owinąć się wokół szyi dziecka powodując ograniczenie przepływu powietrza.
  • Dodatkowe elementy: (wstążeczki, kokardki lub sznurki), dziecko może je zawinąć wokół swoich paluszków, dłoni, lub szyi. To może prowadzić do ograniczenia krążenia krwi.
  • Zbyt duże dziurki: Przez nieprawidłową technikę dziergania powstają dziurki przez które może wypadać wypełnienie, może ono przedostać się do ust lub płuc dziecka powodując zadławienie lub problemy z oddychaniem.
  • Oczka mocowane na wkrętki, które w przypadku oderwania się od całości mogą prowadzić również do zadławienia.
Nasze ośmiorniczki wykonujemy z najwyższej jakości certyfikowanych materiałów, a następnie każdą kontrolujemy pod względem wielu wytycznych. Nie bierzemy odpowiedzialności za ośmiorniczki tworzone poza nasza fundacją!

INFORMACJA O PRODUKCIE

Grupa wyrobów: Maskotki terapeutyczne Nazwa wyrobu: Ośmiorniczki dla wcześniaków
Opis: Ośmiorniczka wykonana na szydełku z bawełny 100% Bawełna posiada certyfikat OEKO TEX klasa I.
Wypełnienie: kulka silikonowa z certyfikatem OEKO TEX klasa I. Ośmiorniczka składa się z : głowy o wymiarach: długość 6cm-9 cm i szerokość 5cm-6 cm ośmiu macek, które po rozciągnięciu mają długość 16cm - 22cm

Spełniają wymogi zasadnicze dyrektyw:
2009/48/WE Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek.