Historia powstania akcji w Danii

Spruttegruppen to organizacja charytatywna, która zajmuje się zbiórką szydełkowanych ośmiorniczek dla wcześniaków leżących na 16 duńskich oddziałach neonatologicznych i na oddziale neonatologicznym na Grenlandii. Ośmiorniczki dają wcześniakom poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ich ramiona przypominają pępowinę, a tym samym to, jak było w brzuchu mamy. Projekt ten powstał, gdy pewien ojciec skontaktował się z Josefine Hagen Solgaard, która prowadzi blog „En Elefant", z prośbą o zrobienie na szydełku ośmiorniczki dla swojej córeczki leżącej na oddziale neonatologicznym w szpitalu Skejby. Po tym Josefine postanowiła dalej zbierać ośmiorniczki dla Skejby i wkrótce projekt rozrósł się i spotkał z olbrzymim zainteresowaniem – Josefine udało się uzbierać aż 168 ośmiorniczek. W marcu 2013 Jeanette Bøgelund prowadząca blog „Lutter Idyl" przejęła odpowiedzialność za zbiórkę i połączyła siły z Mią Clément, która zaczęła zbiórkę dla OUH (Szpital Uniwersytecki w Odense). Od tego momentu projekt rozwinął się na cały kraj i dzisiaj 17 oddziałów neonatologicznych Danii i Grenlandii ma swojego ambasadora. W lutym 2014 Tina Hougaard Friis przejęła odpowiedzialność za zbiórkę w kraju i za kontynuację działalności Spruttegruppen.

Historia powstania akcji w Polsce

Zaczęło się od tego, że dzieci Asi Kmieć zachorowały na zapalenie płuc i trafiły do rawickiego szpitala. Asia zajmuje się hobbystycznie rękodziełem i szydełkowaniem. Chciała się odwdzięczyć i zaopatrzyć szpitalną salę zabaw w maskotki własnoręcznie wydziergane. Jednak szpital nie wiedział jak rozwiązać sprawę przyjęcia maskotek na oddział. Zaczęła szukać informacji w internecie. Tak trafiła na duński projekt ośmiorniczek dla wcześniaków. Napisała do organizatorów z zapytaniem o możliwość wprowadzenia akcji do Polski.Udało się. Asia otrzymała również pozwolenie na zalegalizowanie działalności. Ośmiorniczki dla wcześniaków to akcja, która ma na celu wyposażenie oddziałów noworodkowych w szydełkowe ośmiorniczki. Badania pokazały, że macki tych maskotek przypominają wcześniakom pępowinę. Dodatkowo maluchy mają mocno wykształcony odruch chwytny i często wyrywały kabelki, które są podłączone do aparatur podtrzymujących je przy życiu. Teraz bawią się mackami, a nie kabelkami. Przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora mama dziecka nosi zabawkę przy sobie, aby ta przesiąknęła jej zapachem i skolonizowała na sobie bakterie odpornościowe. W ten sposób wkładamy do inkubatorów namiastkę mamy.

Jak otrzymać ośmiorniczkę?

Ośmiorniczki są dziergane przez wolontariuszy i przekazywane do koordynatorów. Po skontrolowaniu jakości, koordynatorzy przekazują je do szpitali. Tam poddawane są wewnętrznym procedurom i sterylizacji i przekazywane bezpłatnie rodzicom wcześniaków.

Jeśli rodzic ne otrzymał ośmiorniczki, może zwrócić się do Fundacji o wydanie ośmiorniczki. W tym celu należy wypełnić wniosek. Podpisany wniosek należy przesłać na adres Fundacji, bądź wysłać skan na maila.

Należy brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie szpitale z nami współpracują. Zanim rodzic włoży ośmiorniczkę do szpitala, musi uzyskać zgodę personelu.

Prosimy nie kupować ośmiorniczek na aukcjach sprzedażowych – Fundacja nie sprzedaje ośmiorniczek, ponieważ schemat na ośmiorniczkę jest przeznaczony do celów statutowych i użytku prywatnego. Nie wolno wykorzystywać schematu do sprzedaży gotowego produktu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ośmiorniczki uzyskane poza Fundacją i nie gwarantujemy, że pozyskane w ten sposób ośmiorniczki są bezpieczne.

Ośmiorniczki wykonujemy tylko z certyfikowanych materiałów przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Nasze ośmiorniczki posiadaja Pozytywną Opinię Instytutu Matki I Dziecka nr Op-4887, ważna do 15.11.2019 r